Nacionalni paletni komite Slovenije

Novice


20 LET NACIONALNEGA PALETNEGA KOMITEJA SLOVENIJE

EPAL - Nacionalni paletni komite Slovenije je bil ustanovljen novembra 1995 pri Gospodarski zbornici Slovenije kot odbor pri Združenju za promet in zveze. NPK Slovenije je združil slovenske proizvajalce, popravljalce, špediterje, prevoznike in uporabnike standardiziranih Euro palet v preskrbovalnih verigah.
Pobudo za ustanovitev NPK so dale Slovenske železnice, ki so bile v okviru članstva v Mednarodni železniški zvezi UIC v Sloveniji pooblaščene za podelitev licence za proizvodnjo in popravilo standardnih palet ter pristojne za podelitev pravice uporabe zaščitenih blagovnih znamk »SŽ« in »EUR v ovalu« za označevanje standardiziranih palet. Slovenske železnice, ki so kot nosilec paletizacije v Sloveniji upravljale Slovenski paletni pool za izmenjavo standardnih palet v notranjem in mednarodnem prometu, so izvajale tudi kontrolo kakovosti izdelanih/ popravljenih palet pri pridobiteljih licenc skladno z UIC standardi 435-2/435-4.

NPK Slovenije se je 1.1.1996 včlanil v mednarodno paletno združenje European Pallet Association e.V. – EPAL, ki je bilo ustanovljeno leta 1991. EPAL je kot združenje za EUR-palete z zagotovljeno kakovostjo povezal evropske proizvajalce, popravljalce, trgovce, uporabnike, železnice, prevoznike in druge zainteresirane. Cilj EPAL-a je bil zagotoviti po vsem svetu kakovost ponovno uporabljivih EUR-palet po enotnih kriterijih vključno z izmenjavo in uveljavitev izvajanja določil UIC-standardov 435-2/435-4, pospeševanje izmenjave iz ekoloških in ekonomskih razlogov, ter določitev enotnih kriterijev izmenljivosti na osnovi opredelitev UIC. V okviru strategije in ciljev, da zagotovi gospodarstvu v največjem svobodnem poolu za izmenjavo standardiziranih Euro palet na svetu kakovostno izmenljivo paleto, EPAL podpira in vzpodbuja uporabo Euro palet z zagotovljeno kakovostjo, ki ustrezajo vedno višjim zahtevam v logistiki.

NPK od svojega nastanka rešuje v Sloveniji razna vprašanja povezana s standardizirano Euro paleto, zlasti problematiko palet slabe kakovosti – posebej je akutno izpostavljeno trgovanje s ponaredki iz vzhodne Evrope in problematiko protipravne uporabe zaščitene blagovne znamke EPAL.
To je posebej pomembno od leta 2013, ko je Mednarodna železniška zveza UIC z EPAL-om prekinila dolgoletno kooperacijo. EPAL Euro palete imajo tako na vseh štirih vogalnih kockah oznako EPAL v ovalu : ONE BRAND – ONE QUALITY.
Nekateri slovenski trgovci in kupci slabih in ponarejenih palet še vedno zasledujejo samo eden cilj – nizko nakupno ceno in dober zaslužek ob prodaji. Ne zavedajo pa se svoje materialne in kazenske odgovornosti za nastale posledice v primerih poškodovanja naklada in nesreč pri delu ob manipulaciji s takšno paleto.
NPK si prizadeva slovenskim uporabnikom zagotoviti kakovostno EPAL Euro paleto. Zasledovanje tokov slabih in ponarejenih palet je težko ker ni mogoče pridobiti v podporo ustreznih državnih organov, ki bi omogočali pregon teh nepravilnosti. Zato gredo aktivnosti NPK v smeri ozaveščanja uporabnikov in zlasti trgovcev-uvoznikov palet o pomenu kakovosti palete.
V letu 2016 bo NPK skupaj s predstavniki neodvisne kontrolne družbe Bureau Veritas sukcesivno obiskoval relevantne uporabnike, uvoznike-trgovce na območju Slovenije in jih informiral o pomenu EPAL Euro palete z zagotovljeno kakovostjo.
V NPK Slovenije je trenutno včlanjenih pet EPAL licenciranih proizvajalcev, ki zagotavljajo visoko kakovost EPAL Euro palet tudi za najzahtevnejše uporabnike kot je industrija farmacevtskih produktov. Letni obseg proizvodnje je do 500.000 palet za domači in tuji trg in je vsakokrat odvisen od stanja in razmer v gospodarstvu. Poleg najbolj znane EPAL-Euro palete 800 X 1.200 proizvajajo člani NPK še tri nadaljnje tipe palet EPAL-2, EPAL-3, EPAL-6 in novo polovično paleto. Žal pa nimamo proizvajalca standardiziranih jeklenih Euro boks palet, ki jih slovensko gospodarstvo uvaža.

Prihodnost NPK Slovenije je v zagotovitvi visoke kakovosti EPAL Euro palet v okviru licence EPAL – druge alternative ni. Blagovna znamka »EPAL v ovalu« je po vsem svetu zelo poznana in je kot sinonim za kvalitativno visoko in mednarodno izmenljivo paleto zamenjala blagovno znamko »EUR v ovalu«.

NPK bo skupaj z neodvisno kontrolno inštitucijo Bureau Veritas še nadalje nudil slovenskim uporabnikom EPAL Euro palet vsestransko in permanentno svetovanje v vseh vprašanjih glede uporabe in izmenjave EPAL Euro palet.

Fotogalerija